החופש הגדול מביא איתו הזדמנויות חדשות לבילויים משפחתיים, ולהרבה זמן פנוי כדי למלא את החלל שנוצר עם סגירת בתי הספר וכיבוי מתג השגרה.

אז נכון שאין את הלחץ בבוקר של השכמות, כריכים, צחצוחי שיניים וחיפוש חולצות לבנות במקרים היותר קשים, אבל עדיין, הילדים קמים בבוקר ויום שלם עוד לפניהם ויש חודשיים כאלה.

עם בית הספר של החופש הגדול, הקייטנות והחופשות, עדיין נשארו ימים לבילוי, שניתן למנף לחיבור, לגיבוש, להיות ביחד כמשפחה ביציאה לים, טיול, מוזיאון ועוד.

water-165219_960_720

אז מה עושים עם הילדים בחופש הגדול?

יציאה עם הילדים לים ולבריכה זו הצלחה מובטחת! כמה טיפים קטנים יעזרו להם לעבור את החוויה בהנאה ולחזור הביתה עם ילדים עייפים אך מרוצים ובשלום:

הגנה על העור מפני השמש

קודם כל שמש. בישראל קיץ זה שמש והרבה מזה. לכן הכי חשוב להימרח בקרם  הגנה או להיות בצל כל הזמן. אם נסחפתם בבילוי ולא שמתם לב ובכל זאת נשרפתם כי היום חלף בלי שתרגישו, ואולי רציתם בכל זאת לגנוב קצת שיזוף ולרגע זה נראה ממש בסדר, אבל הגעתם הביתה והעור אדום ושורף נורא… אז מה עושים?   אבוקדו – מריחת אבוקדו על העור השרוף תקל באופן ניכר את תחושת הצריבה והכאב. חומצות אומגה 3 הנמצאות באבוקדו או בשמן האבוקדו, מאוד מקלה על הצריבה ולאורך זמן ניתן להכין משחה למיצוק וחיוניות העור אשר מסייעת לשימור האלסטיות והמוצקות של העור:

  • בבלנדר יחס שווה של  דבש ואבוקדו עם 3-4 כפיות שמנת כדי להכין משחה אחידה. יש למרוח את המשחה שנוצרה על העור לחצי שעה בערך, לאחר מכן שטיפה במים חמימים.
  • שמן אבוקדו מאוד יעיל להקלה של צריבה משמש.

כמו כן ניתן להשתמש בקסם הירוק – ג'ל אלוורה. יעילות צמח האלוורה ידועה מאות שנים בהקלה על עקיצות, פצעים, ועור שרוף משמש. פשוט למרוח על העור ורצוי כמה שיותר סמוך לחזרה הביתה ולא לחכות שהעור יאדים בהדרגה. ככל שתמרחו אלוורה מוקדם יותר הריפוי יהיה אפקטיבי יותר. ניתן לרכוש ג'ל אלוורה ואפשרי בהחלט גם לשים את האלוורה ישירות מהצמח על העור. המלצה: אחסנו את הג'ל אלוורה בתוך המקרר. כך, בעת המריחה, המגע הקר גם יעניק תחושה נפלאה.

בטיחות במים 

בזמן שחלק מהילדים ישחקו לידכם, יש ילדים שיעדיפו קצת להתרחק ולשחק עם ילדים אחרים או עם האחים הבוגרים שלהם. מבחינתם זה כמו לשחק בגן השעשועים ומנקודת המבט שלהם, הם לא רואים את הסכנה שבהתרחקות מכם, מבלי להבין  שהמים עלולים להיות לא צפויים ואף מסוכנים. חשוב מאוד לזכור  שניתן לטבוע גם במים רדודים וגם עם מצופים או גלגל ים. אלה לא מבטיחים את בטיחותם.  חשוב מאוד להגדיר לילדים הקטנים מראש את השטח שבו ניתן להם להיות כי ברגע של הסחת דעת הם יכולים פשוט להתפזר. פיקוח כל רגע וכל הזמן.

שתייה

חשוב מאוד להקפיד על שתיית מים. בגלל המשחק הרטוב במים וההרגשה הצוננת, ילדים לא מרגישים שהם צמאים. שתייה מרובה תחסוך אירוע התייבשות. בנוסף, אכילת פירות וירקות וכל מאכל עתיר בנוזלים תסייע לגוף לשמור על נוזלים.

תחזירו אותם לספריות העירוניות 

ילדי שנות ה – 80 ו ה – 90 עוד זוכרים את הישיבה המחבקת בספה מול המאוורר בימי הקיץ החמים, עם אבטיח פרוס לידנו וספר מרתק. ילדותינו עברה עם הרבה מילים, סיפורים מרתקים ועולמות רחוקים מאוד מילדותינו הישראלית, אורה הכפולה, אבא ארך רגליים, צ'רלי וממלכת השוקולד , פוליאנה השמחה תמיד ועוד ועוד. סיפורים שמילאו את עולמינו. היום מגוון הספרים הרחב הביא איתו סיפורת מודרנית אבל אסור לשכוח את הקלאסיקות העולמיות והספרות הקלאסית הישראלית. עולם נטול ניידים, אינטרנט, עם הרבה מוסר השכל וחכמת חיים. הקריאה מעשירה את אוצר המילים ומשפרת את מיומנות השיחה ומאמנת את המוח להתמודד עם טקסטים לימודיים. הרבה יותר קל לקרוא חומר לימודי כאשר יש מיומנות קריאה עם ניסיון.

ברשתות מוכרים המוני ספרים במחירי ריצפה, אבל שום דבר לא משתווה לקסם של הליכה לספרייה, שיטוט וחיטוט וחשיפה למבחר גדול ומרתק של ספרים. עם ערך מוסף של השאלה, אחריות, ושמירה על הקיים. זה בסדר לקנות אבל עדיין מה אנחנו עושים עם כל ערימות הספרים שנשארים בבית? ההליכה עצמה לספריה היא פעילות בפני עצמה, היא חינמית ומפגישה את הילדים עם חברים שלהם, קסם שאין לו סוף. תחזירו אותם לספריות.

shutterstock_73058524_i

ביקור במוזיאון 

אם כחלק מטיול משפחתי מבדר מהנה ומגבש של כל המשפחה ביחד לבילוי מסקרן ותרבותי, ביקור במוזיאונים לילדים טומן בחובו שלל אפשרויות יצירה, משחק ומחקר, שיעשירו את עולמם של הילדים. בארץ קיימים לא מעט מוזיאונים חווייתיים שמציעים אפשרויות רבות לבילוי מהנה ממוזג לילדים בכל הגילאים.

ביקור במוזיאון משלב את האלמנט החינוכי תרבותי של ריסון התנהגות בניגוד להשתוללות בפארקי מים. הביקור מלמד באופן חזותי וישיר הרבה מעבר הנלמד בתיאוריה. הילדים יכולים ממש לראות, לגעת ולחוות את הדברים. את החוויה המדעית או האומנות וכל הניסיונות המדעיים שהילדים יכולים לערוך ולהתנסות. הבאנו לכם רשימת מוזיאונים מובילים המומלצים לילדים. יש גם פעילויות קיץ וסדנאות נוספות.

מוזיאון הילדים בחולון , מוזיאון המדעטק בחיפה, מוזיאון הלונדע בבאר שבע , מוזיאון האורקולי המרתק ידידי ישראל (FOZ) בירושליים ועוד רבים , חפשו באזור המגורים שלכם או הרחיקו למחוזות רחוקים תוך כדי טיול וסיור בעיר לא מוכרת.

להירגע 

קודם כל להירגע. אנחנו ממליצים על ולריאן  ופסיפלורה להפגת המתח ולשינה רגועה בלילה.

החופש הגדול – הזדמנות נהדרת לחוויה משפחתית, לטיולים גם באמצע השבוע. כשיגמרו הקייטנות וכל המסגרות של הילדים יצאו גם לחופשה, קחו לכם יום חופש מהעבודה וטיילו בזמן שהלחץ פוחת  ויש פחות עומסים באתרים,  ונצלו את הקיץ ללמידה, לרביצה, למנוחה, לקריאה ובעיקר לגיבוש והנאה של כל המשפחה.

שיהיה לנו קיץ נעים , בטיחותי, ומהנה!