אז מי אתה, קו-אנזים Q10??

אתם מדברים על מעבר מעשור לעשור. מדברים על תופעות גיל וצוחקים, כשמאחורי הצחוק יש גם קצת פחד שמחלחל בנו. בגיל הזה, שאתה עדיין לא מספיק מבוגר וכבר לא כל כך צעיר, ושיערות שיבה מבצבצות אבל עדיין לא הגיעו לפריצה הגדולה, וקצת כואב בשריר, והשכחה פתאום נותנת אותותיה, ודברים שידעת על גיל 40 לפתע מקבלים משמעות שונה. כי זה שונה לדעת אותם בגיל 38 ולהבין באמת קצת אחרי גיל 42. ואז מישהו זורק לך – "קח קיו 10"!!

אז בואו נכיר אותו, את הקיו 10. איך הוא קשור ללב, לגיל המעבר, לשכחה, למיגרנה, לסוכרת והקשר שלו לספורט.

ראשית, קו-אנזים Q10, הקרוי גם יוּבִּיקְוִוינוֹן – שם הלקוח מהמילה הלטינית Ubiquitas (נמצא בכל מקום) – פעיל בכל תא מתאי גופנו. הוא משמש בתפקיד מפתח בהפקת אנרגיה בתאים, תהליך המתרחש במיטוכונדריה, ”תחנת הכוח” של התא. נוסף על כך, פועל קו-אנזים Q10 כנוגד חמצון רב־עוצמה, שיכול לחסל רדיקליים חופשיים עוד לפני שהם גורמים לנזק, באמצעות הגנה על ה־DNA ועל דופנות התאים, וכן על מערכות אנזימים שונות הקשורות בחילוף החומרים בגוף.

ניתן לצרוך את הקיו 10 גם ממקורות מהחי והצומח. כמובן במינון פחות משמעותית מכמות מדודה בתוסף תזונה, אבל מומלץ מאוד לשלב את המאכלים הבאים בתפריט.

מקורות מהחי הם בבשר כבש או בקר, בביצים ובסרדינים ומקרלים.

מקורות מהצומח הם תרד, ברוקולי, בוטנים ודגנים מלאים.

 

קיו 10 והלב

כיוון ששריר הלב צורך כמות גדולה של אנרגיה, הקו-אנזים Q10 מיוצר בריכוז גבוה בתאי הלב. בהיותו נוגד חמצון מסיס בשומן, הוא פועל לנטרול נזקי החמצון בממברנות התאים. כאשר הממברנה ניזוקה מרדיקלים חופשיים היא הופכת לקשיחה ואינה מאפשרת כניסת חומרי מזון לתא וסילוק חומרי פסולות מתוכו. נזקים אלה מקרבים את מותו של התא ובכך מסבים נזק לרקמה כולה.

אי ספיקת לב (CHF): התחום העיקרי הנחקר בנושא הוא טיפול בחולי אי ספיקת לב (CHF). שריר הלב של חולי CHF מדגים סטרס חמצוני (מצב בו כמות הרדיקלים החופשיים גבוהה מכמות נוגדי החמצון) וריכוזים נמוכים של Q10. תופעה זו עשויה להסביר את הפגם ביצירת אנרגיה בשריר הלב, את תפקודו הלקוי של הלב ואת הפוטנציאל האפשרי של טיפול בחולים אלה בעזרת תוספי Q10. כמה מחקרים אקראיים, כולל מטה-אנליזות, מצאו שיפור ברכיבים קליניים, אך מספר הנבדקים בהם היה קטן ונעשה שימוש בשיטות ישנות לחישוב תפקודו של החדר השמאלי. הסוכנות לחקר מדדי הבריאות (AHRQ) דיווחה כי מחקרים עם יותר מ-60 משתתפים שנערכו שישה חודשים לפחות הראו שתפקידו של ה-Q10 הוא עדיין 'שאלה פתוחה' שאין לה תשובה חד-משמעית.

קיו 10 ומחלות חניכיים 

רוב  האנשים מעל גיל 45 סובלים מבעיות חניכיים קשות. כאשר המחלה אינה מטופלת הדבר עלול לגרום לאיבוד שיניים. רופאי השיניים נוטים להפנות מטופלים למומחים לנושא אשר נוקטים לרוב בטיפולים כירורגיים. עם זאת לפני טיפול כירורגי כדאי לנסות טיפול הוליסטי בקיו 10. ניתן לראות תוצאות בטווח של שבועיים שלושה, לכן לפני שפונים לטיפולים יקרים ומכאיבים כדאי לנסות את האלטרנטיבה של לקיחת תוסף תזונה קיו 10 לריפוי הדלקות והמחלות בחניכיים.

זהו טיפול היורד לשורש הבעיה ומשמיד את הבקטריה שנמצאת בתוך כיסי החניכיים. Q10 ידוע גם כאנטי אוקדסידנט ומשמש קו-אנזים חשוב ביותר בתהליכים כימיים רבים בגוף.
כבר במהלך שנות ה- 70 חקרו ביפן ובאירופה את הקשר בין קו-אנזים Q10 לבין מחלות חניכיים. גילו שאצל אנשים הסובלים מבעיות חניכיים קיים מחסור בקו-אנזים Q10. תוספת של קו-אנזים Q10 לתזונה היומית של הנחקרים הייתה בעלת השפעה חיובית.
נשיא איגוד רופאי השיניים רוברט סטפן מוושינגטון אומר שהוא מצא, כי קו-אנזים Q10 עוזר להלחם בדלקות חניכיים. "כאשר מטופלים בעלי דלקת חניכיים צורכים קו-אנזים Q10 ניכר שיפור ברקמות הנוגעות ושורשי השיניים פחות חשופים".

סטפן מסביר שאחת הבעיות העיקריות במצב של חניכיים מודלקים היא שמערכת האנזימים הטבעית לא פועלת כדרוש. קו-אנזים Q10 מעניק לרופאים כלים לטיפול במצב זה. הוא מעניק אנרגיה לתאים ומשמש כזרז ליכולתם לייצר אנזימים, שמהווים אבן בניין לכל הפעילות הפיזיולוגית של הגוף.

קיו 10 וגיל המעבר 

 

"אני חושבת שזה מתחיל בגיל שלושים ותשע, אבל רק בין ארבעים לארבעים ואחת זה ברור לחלוטין.
אנחנו בדרך למטה.
לא יודעת איך בסוף כל זה אנחנו עולות לשמיימה אבל עד אז אנחנו בדרך למטה.
השרירים, השערות הטובות, הקולגן בעור (אתה חסר חבר), הגמישות במפרקים, ההתייבשות הכללית, השרירים כבר אמרתי אבל איזו אבידה! כל הדבר הזה שנקרא גוף וההורמונים שמנגנים עליו.
הכיוון ברור. לא מדובר כרגע על מופע גדול אבל את מבינה שאם תרצי או לא את הולכת להשתתף בכל ההפקה." (יסמין אלישר)

קו-אנזים משתייך לקבוצה כימית הנקראת יוביקווינון שפירושה "נמצא בכל מקום" ואכן הוא נמצא בכל אחד מתאי גופנו. משמש בתפקיד מפתח בהפקת אנרגיה בגוף, בשמירה על התפקוד התקין של המיטוכונדריות, אות בתי חרושת זעירים לאנרגיה במצויים בתוך התאים. הגוף שלנו מפסיק לייצר את הקיו 10 בערך מגיל 40. הוא הולך ופוחת בהדרגה עם השנים. לכן מאוד חשוב לשמור על איזון וכמויות של קיו 10 בגוף, עם כל השינויים העוברים על הגוף. בגיל שהוא לא צעיר וגם לא מבוגר, ובכל זאת זה הגיל שבו הגיע הזמן לאזן כדי לשמור על חדות, עירנות ובריאות ולהגיע לגיל השלישי במצב הכי אופטימלי ומצויין שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו.

קיו 10 וספורט

בזכות חשיבותו לתהליך הפקת האנרגיה בתא, הקו-אנזים Q10 מוכר זה שנים לקהילת הספורטאים בעולם ומהווה חלק בלתי נפרד מתפריטם התזונתי בענף הריצה למרחקים קצרים, פעילות המצריכה פרץ אדיר של אנרגיה.

מחסור ב- Q10 אצל ספורטאים עשוי להיות ביטוי של סטרס מטבולי, שבו חלה עלייה ברמות רדיקלים חופשיים בזמן אימון אינטנסיבי. לפיכך קיימת הנחה כי תיסוף חיצוני של Q10 עשוי להועיל לאנשים בריאים פעילים ולא רק לחולים.

לסיכום – 

קו-אנזים Q10 הוא חומר המפעיל את האנזימים והוא נוגד חמצון דמוי ויטמין, המיוצר באופן טבעי בגופנו ובגופם של כל היצורים החיים. רמתו של קו-אנזים Q10 בגוף יורדת עם הגיל: לחץ נפשי ופעילות גופנית אינטנסיבית גם הם גורמים לניצול יתר שלו בגוף, ומהווים גורם להפחתת רמותיו בגוף. מחקרים הראו כי נטילת תוסף קו-אנזים Q10 עשויה להפחית את לחצי הדם הסיסטולי והדיאסטולי בקרב אנשים הנוטים ליתר לחץ דם. הממצאים הראו שיפור הדרגתי ומשמעותי בתפקוד הלב ודופק בלתי סדיר.

במצב של אי ספיקת כליות, נטילת התוסף משפרת את פעילות רקמת תאי הנפרונים בכליה (צינוריות המסננות את הדם מפסולת ומווסתות את הפרשת המלחים והמים). ככל הנראה העלאת האנרגיה של כל אחד מתאים אלה מחזקת את פעילותם של הנפרונים ובכך משפר את תפקודה של הכליה.

כמו-כן כתוצאה מהפחתה ברמות ה-Q10 בגוף, מופיעים אצל אנשים הנוטלים סטאטינים תופעות לוואי אופייניות, המתבטאות בכאבי שרירים ובחולשה. תופעות לוואי אלה מתפוגגות לחלוטין עם נטילת תוספת קו-אנזים Q10. בעקבות מחקרים אלה יצא משרד הבריאות האמריקני בהמלצה לרופאי המשפחה והקרדיולוגים לשלב נטילת תוספת קו-אנזים Q10 עם נטילת הסטאטינים.

ד"ר גרין מייצרת שני מינונים שונים של קו-אנזים קיו 10. עפ"י המחקרים, המינון היומי המומלץ עומד על בין 60 ל- 120 מ"ג ליום לאדם. ישנם אנשים שצריכים מינון גבוה יותר – עד פי 4 מהמינון המומלץ, בהתאם למצב הרפואי. המינונים המוצעים על ידנו:

קו-אנזים קיו 10 – 60 מ"ג

קואנזים קיו 10 – 100 מ"ג