ילדים עוסקים בפעילות גופנית אפילו כשאינם חושבים על כך. הם אנרגטיים, רצים הרבה ממקום למקום, משחקים בכדור, בתופסת, הם רעננים, היציבה שלהם נכונה, שמחת החיים שלהם מדבקת, הם בריאים וחזקים.

עם הזמן, ככל שמתבגרים, כבר אין זמן או רצון למשחקי ילדות ויושבים יותר ויותר בהכנת עבודות, למידה, צפייה בטלוויזיה ובאופן כללי הדבקות למסכים, רשתות חברתיות, משחקים וכדומה.

ככל שאנו מתבגרים, הפעילות הגופנית נשכחת ונזנחת וכתוצאה מכך הגוף נחלש, צובר שומן, וככל שמתבגרים המערכות נחלשות, מתנשפים מכל מאמץ קטן, כל פעילות גופנית מייאשת עד שמאבדים לגמרי את המוטיבציה להתחיל.

פעילות גופנית אפשר ורצוי להתחיל או לגוון למי שספורט זה דרך חיים עבורו, בכל שלב בחיים ובכל גיל. החל מהליכות פשוטות של 20 דקות עד חצי שעה בכל יום ועד ריצת מרתונים. פעילות גופנית נדרשת לגוף בדיוק כמו מזון ומים.

פעילות גופנית נדרשת לגוף בגלל שהיא מחזקת את הלב, מחזקת את השרירים, משפרת באופן משמעותי את היציבה ואת העומס על הגב. התמדה של שנים בספורט מאפשרת לנו להגיע לגיל השלישי בלי הנטייה הטבעית של הגוף להתכופף. להיות תמירים וזקופים ובעיקר בריאים וחזקים.

בנוסף, הוכח שפעילות גופנית משפרת את מצב הרוח על ידי שחרור של אנדרופינים למוח וזו כבר סיבה מעולה לצאת ולהתאמן!

הבאנו לכם כאן סקירה של תחומי הספורט המובילים להנאתכם. במידה ואתם כבר עוסקים בפעילות גופנית, אולי יעניין אתכם לגוון ולשנות דבר שהוא מעולה לגוף ולנפש שלכם. ואם אתם כבר תקופה ארוכה יושבים על הספה והספורט שלכם זה הוצאה של חטיפים מהמקרר – אז הנה זה הזמן פשוט – ללבוש בגדים נוחים ולצאת!

פילאטיס

את הפילאטיס המציא הגרמני ג'וזף פילאטיס ב 1926 כשיטה לאמן אנשים עם מוגבלות, הוא היגר לארה"ב ופתח סטודיו ליד הבלט של ניו יורק, בהמשך אימצו את השיטה רקדני הבלט בשנות השישים ולאחר מכן הופצה השיטה לכלל הציבור.

פילאטיס מפעיל את השרירים המייצבים הנמצאים עמוק מתחת לעור, אלה שרירי הליבה הקרובים למפרקים  מסביב לחוליות וגם ברצפת האגן.

המטרה – להפעיל את הגוף לביצוע המטלות היומיות שלנו השכיחות, אך המורגשות היטב בקושי כמו להרים כובד, לשבת ולקום, להצליח להשתולל עם הילדים הצעירים ללא קושי אך עם הרבה נשימה. כל זה קורה בהפעלת השרירים וחיזוקם באימון פונקציונלי ובהפעלת מאמץ על שרירי הליבה.

הייחודיות של הפילאטיס מתבטאת בהפעלת כוח רב ופחות חזרות על כל תרגיל. האימון מתמקד בחיזוק השרירים תוך כדי הארכה ומתיחה של השרירים, דבר היוצר את אפקט החיטוב בגוף הנראה לעין.

פילאטיס מכשירים נקרא קונטרולוג'י (Contrology). היא שיטה מודעת להשגת שליטה פיזית ומנטלית על הגוף,  על ידי סדרת תרגילים יעודים על מכשיר המותאם לכל סוגי המתאמנים, בכל גיל ובכל מצב. היא מסייעת להם גם לחזק ולחטב את הגוף וגם מסייעת במקרים של פציעות ומונעת פציעות עתידיות.

קבוצות המתאמנים הן תמיד קטנות, מה שיוצר אינטימיות ומיקוד והרבה תשומת לב אישית של המאמנ/ת.

ממציא השיטה ג'וזף פילאטיס :  "אחרי 10 שיעורים תרגיש את ההבדל, אחרי 20 שיעורים תראה את ההבדל, ואחרי 30 שיעורים יהיה לך גוף חדש לגמרי.."

 

ריצה 

ריצה היא פעילות גופנית אירובית "בעלת השפעה גבוהה" (High Impact Exercise) שבה מנתקים את שתי הרגליים מהקרקע בבת־אחת בקצב קבוע שאינו משתנה ולאורך זמן. אם לא ידוע על בעיות רפואיות מיוחדות ואין איסור מהרופא, כל אחד יכול להתחיל לרוץ. המאמץ הכרוך בהנעה המהירה של הגוף מפעיל את שרירי הגוף השונים בצורה משמעותית יותר לעומת פעילויות אירוביות אחרות כמו רכיבה על אופניים, אימון מדרגות, "קרוס טריינר" ושחייה.

בריצה קיים צורך לייצב את מפרק האגן באופן משמעותי הרבה יותר לעומת פעילויות ספורט אחרות, וזה גורם להפעלת קבוצות שרירים חשובות במיוחד (וביניהן השרירים מקרבי־הירך והשרירים מרחיקי הירך).

ריצה היא ספורט זמין במיוחד. אפשר לרוץ בכל מקום שבו נמצאים ללא מגבלת ציוד או שעות פתיחה של חדר הכושר.

הדופק בריצה גבוה בדרך כלל הרבה יותר מאשר בפעילויות אירוביות אחרות, ולכן ריצה יעילה מאוד בהשגת מטרות אימון שכיחות כמו שיפור הכושר הגופני ומראה הגוף ושריפה מוגברת של קלוריות.

בזמן אימון ריצה קצב הלב גבוה יותר, ומספר הקלוריות שהגוף עושה בהן שימוש ("שורף") לשם תפעול המאמץ גבוה יותר. גם ההשפעה על חיזוק העצמות, על המבנה הגופני ועל פיתוח השרירים המשתתפים במאמץ גבוהה יותר בריצה.

לתשומת לב: אצל חלק מהמתאמנים עלולה ריצה להסב נזק למפרקים נושאי המשקל של הגוף (בעיקר לברכיים), והיא אינה מומלצת במצבים האלה:

• בהריון (אם לא רצת לפני כן).
• במקרה של פגיעה, כאבים, או רגישות־יתר במפרקי הרגליים והאגן.
• במקרה של פגיעה בעצמות, בגידים וברצועות של מפרקי הרגליים.
• אם סובלים מדלקת מפרקים, מדלדול העצם (אוסטאופורוזיס) או משברי הליכה.
• אם את או אתה כבדי משקל במיוחד.
• אם הכושר הגופני שלך ירוד במיוחד (במקרה של כושר גופני כזה מומלץ להתחיל בהליכה ורק בהמשך לעבור לריצה).
• כשהדופק בעת הריצה עולה ללא פרופורציה למידת המאמץ שהושקעה (לדוגמה: אם כבר בריצה קלה במיוחד קצב הלב עומד על 80% מדופק המטרה).

אימוני ריצה לא מומלצים לחבר'ה כבדי־משקל או "שמנמנים לייט" כיוון שבעת המגע של כפות הרגליים עם הקרקע מופעל עליהן עומס הגבוה כמעט פי שלושה מאשר בפעילות אחרת, שבה אין ניתוק של כף הרגל מהקרקע. אם סגנון הריצה אינו מדויק, העומס המוטל על מפרקי הגפיים התחתונות עלול לעלות עד פי שמונה ממשקל הגוף ולהוביל לפציעה ולפגיעה מתמשכת.

אירובי מדרגה

הומצא לפני 20 שנה עי ג'ין מילר, מורה אמריקאית לספורט, שבתחילה עשתה שימוש בספסל על מנת להשתקם מפציעה בירכיים, ראתה מילר כי טוב, ושכללה הספסל למדרגה אישית, אותה השיקה בשנת 1989 במסגרת שיעור קבוצתי. כך התגלגלה לה המדרגה ונכנסה להשתלמויות מורים ובהמשך לשיעורי האירובי.

מדרגה היא אביזר פשוט קל ונוח לאכסון. כמו-כן, האפקט של הספורט משלב תנועות מעולם הריקוד, היפ הופ, זומבה, ג'אז ועוד לצד צעדים פשוטים ובסיסיים מעולם האירובי.

האימון מפעיל את הגוף אך גם ובעיקר את המוח. האימון משפר את היכולת הקוגנטיבית, מוטוריקה, זיכרון תנועתי וקורדינציה.

האימון אירובי מדרגה מחזק ומחטב את השרירים, מעלה דופק ושורף יותר קלוריות מאימון אירובי ללא מדרגה.

דרגת הקושי עולה באימון עם מדרגה ע"י הפעלת השרירים בטווחי תנועה גדולים יותר והופכת את האימון לאפקטיבי יותר.

 

ספינינג

השם ספינינג מאנגלית משמעותו – מסתובב על שם פעולת הרגליים המסתובבות על הדוושות.

המציא את השיטה מתאמן ברכיבת אופניים שרכב למרחקים ארוכים ברחבי ארה"ב, שחיפש אלטרנטיבה לרכיבה במזג אויר קיצוני אבל בהישארות במקום. שמו של הוגה השיטה הרוכב ג'ונתן גולדברג.

הספינינג נחשב לאימון שמתאים למגוון רחב מאוד של מתאמנים בשל גמישות בדרגות הקושי של כל אימון, כל מתאמן יכול לכוון את דרגת הקושי באופן אישי לו בהנחיית המדריך.

האימון נחשב ללא השפעה חזקה על המפרקים והוא אינו מעמיס על השלד והמפרקים, עם זאת הספינינג שורף קרוב ל- 1000 קלוריות באימון אינטנסיבי.

מי יכול להשתתף באימון ספינינג?
אנשים בגילאים שונים וברמות כושר גופני שונות יכולים ליהנות מאימון ספינינג. ספינינג נחשב לאימון ללא השפעה חזקה על המפרקים; כלומר, אינו מעמיס על מערכת השלד והמפרקים. ואולם, רכיבה בתנוחה לא נכונה עלולה לגרום נזק ושחיקה, במיוחד במפרק הברך. ספינינג אינו פעילות תחרותית ולכן אנשים בטווחי גיל שונים וברמות כושר שונות יכולים להתאמן בקבוצה אחת. עם זאת, האווירה באימון והמוטיבציה הגבוהה של המתאמנים עלולה לדחוף אותם לגבולות רחוקים מדי, שלעתים עלולים להיות מסוכנים. במקרה הפחות גרוע – האימון פשוט לא יהיה אפקטיבי ולא יענה על מטרות המתאמן.

בכל שיעור ספינינג מגדיר המדריך מטרה שאליה הוא מעוניין להביא את המתאמנים בקבוצתו.

 

קרוספיט

קרוספיט (באנגלית CrossFit) היא שיטת אימוני כושר פונקציונליים שמתמקדת בשיפור כלל מרכיבי הכושר באמצעות אימונים אינטנסיביים ומעצימים (נקרא גם: High Intesity Training). השיטה פותחה בארה"ב בשנת 2000 ע"י המאמן גרג גלסמן ואשתו לאורן גלסמן.

 בתחילה יועד הקרוספיט כאימון לספורטאים מקצועיים, אך בהמשך תוך כדי הפצת השיטה התגלה כי הקרוספיט מיועד לכל מתאמן ובכל גיל, בשל הגמישות וחוסר ההתמקדות של הקרוספיט בתחום אחד. בזמן שמכוני הכושר מתמקדים באימוני כח ובמעט סיבולת לב ריאה, הקרוספיט מתמקד בפיזור וגיוון. האימון בקרוספיט מעולם לא עקבי ודומה לאימון הקודם  – כל יום מאמן מוסמך יחליט על אימון יומי שונה מקודמו – כך הגוף אינו מתרגל למאמץ מסוג מסוים ונמצא במצב דריכות ואדפטציה מתמדת.

אימון קרוספיט נותן מענה על טווח רחב יותר של מאפייני כושר גופני; הגישה מגדירה כ-10 מרכיבים:

1. סיבולת לב-ריאה – היכולת של הגוף להעביר חמצן למערכותיו ביעילות.

2. סיבולת שריר – היכולת של הגוף להתמיד במאמץ גופני מתמשך.

3. כוח – היכולת של הגוף לדחוק, לדחוף ולהרים אובייקטים ולהפעיל כוח על עצמים אחרים.

4. גמישות – היכולת למקסם טווח תנועה עבור כל מפרק וחוליה.

5. עוצמה – היכולת של חלק גוף להפעיל מקסימום כוח במינימום זמן.

6. מהירות – היכולת להשלים תנועה במהירות וביעילות.

7. קורדינציה – היכולת לבצע כמה תנועות שונות בו-זמנית באמצעות חלקים נפרדים של הגוף.

8. זריזות – היכולת למזער זמן מעבר בית תנועה אחת לאחרת.

9. שיווי-משקל – היכולת לשלוט במיקום הגוף ביחס לאזור התומך בו.

10. דיוק – היכולת לשלוט בכיוון היוצא של תנועה מסוימת.

אימוני קרוספיט מתקיימים במועדונים הנקראים בוקס וכמו כן בקבוצות אימונים בחוץ כקרוספיט אאוט דור.

בשורה התחתונה – מתאים לכולם, רמת העצימות של האימון משתנה לפי יכולת המתאמן תוך כדי התקדמות ושיפור אישי.

בשורה התחתונה 

הבאנו לכם סקירה קצרצרה של ענפי ספורט מעניינים. כמובן שישנם עוד רבים כמו שחייה, רכיבה, טניס, כל ספורט עם כדור וכו'. לשמחתנו ישנם הרבה ענפים מעניינים שכל אחד ואחת יכולים להתחבר למה שהכי מתאים לו ולהניע את הגוף. התמורה אדירה והשינוי דרמטי.

על מנת לעזור לגוף שלנו להתמודד עם שינויים פיזיולוגיים בספורט מומלץ מאוד לקחת תוספי תזונה כגון ברזל, סידן, ויטמין C, מגנזיום, ספירולינה. הם גם עוזרים לאיזון מינרלים, להגנה על המערכת החיסונית, ומשפרים תוצאות גם של סיבולת לב ריאה וגם מזרז תהליכי הורדה במשקל ומונע פציעות ושברי מאמץ.

להמלצות אישיות מוזמנים להתקשר אלינו להתאמה מקסימלית של תוסף תזונה לגוף שלכם עם ענף הספורט בו התמקדתם.