לייעוץ מקצועי התקשרו: 1700-70-80-88

קואנזים Q-10 מכיל 60 מ"ג בכמוסה

 59.90

קואנזים Q10 הינו נוגד חימצון בעל תפקיד חשוב בגופנו, בעיקר ברקמות השומניות כגון רקמת המוח ומערכת העצבים: הוא פועל לניטרול נזקי חימצון בממברנות התאים, השומרות על שלמות התאים ועל תפקודם התקין. הממברנה פגיעה במיוחד לנזקי חימצון, וכאשר היא ניזוקה בידי רדיקלים חופשיים, היא הופכת לקשיחה ואף מאבדת מיכולת הסינון שלה. נזקים אלה מקרבים את מותו של התא ובכך מסבים נזק לרקמה כולה.

בזכות חשיבותו לתהליך הפקת האנרגיה בתא, הקו-אנזים Q10 מוכר זה שנים לקהילת הספורטאים בעולם ומהווה חלק בלתי נפרד מתפריטם התזונתי בענף הריצה למרחקים קצרים, פעילות המצריכה פרץ אדיר של אנרגיה, טוענים כי מאז תחילת עידן נטילת התוסף, נרשמה עלייה מובהקת בשיאים אולימפיים.

קו-אנזים משתייך לקבוצה כימית הנקראת יוביקווינון שפירושה "נמצא בכל מקום" ואכן הוא נמצא בכל אחד מתאי גופנו. משמש בתפקיד מפתח בהפקת אנרגיה בגוף, בשמירה על התפקוד התקין של המיטוכונדריות, אות בתי חרושת זעירים לאנרגיה במצויים בתוך התאים.

כיוון ששריר הלב צורך כמות גדולה של אנרגיה, הקו-אנזים Q10 מיוצר בריכוז גבוה בתאי הלב. בהיותו נוגד חמצון מסיס בשומן הוא פועל לנטרול נזקי החמצון בממברנות התאים. כאשר הממברנה ניזוקה מרדיקלים חופשיים היא הופכת לקשיחה ואינה מאפשרת כניסת חומרי מזון לתא וסילוק חומרי פסולות מתוכו. נזקים אלה מקרבים את מותו של התא ובכך מסבים נזק לרקמה כולה.

חיוני לתפקודה התקין של המערכת החיסונית ואף מתקן בה ליקויים, אבל עיקר חשיבותו בשמירה על בריאות כלי הדם והלב. לקו-אנזים Q10 השפעה ישירה על עוצמת התכווצותו של הלב – עובדה ההופכת אותו לחיוני במיוחד עבור אנשים הסובלים מאי ספיקת לב. ישנו קשר הדוק ומובהק בין מצבים של אי ספיקת לב לבין רמות Q10 נמוכות בדם וכן התאמה בין חומרת המחלה לבין חומרת החסר. תרופות לטיפול בכולסטרול ממשפחת הסטאטינים חוסמות את הייצור הטבעי של ה-Q10 ומי שנוטל סטאטינים עלול בהחלט לפתח מחסור המתבטא בעייפות, חולשת שרירים וכאבי שרירים.

למה כדאי לצרוך קו-אנזים Q10?

קו-אנזים Q10 הוא חומר המפעיל את האנזימים והוא נוגד חמצון דמוי ויטמין, המיוצר באופן טבעי בגופנו ובגופם של כל היצורים החיים. רמתו של קו-אנזים Q10 בגוף יורדת עם הגיל: לחץ נפשי ופעילות גופנית אינטנסיבית גם הם גורמים לניצול יתר שלו בגוף, ומהווים גורם להפחתת רמותיו בגוף. מחקרים הראו כי נטילת תוסף קו-אנזים Q10 עשויה להפחית את לחצי הדם הסיסטולי והדיאסטולי בקרב אנשים הנוטים ליתר לחץ דם. הממצאים הראו שיפור הדרגתי ומשמעותי בתפקוד הלב ודופק בלתי סדיר.

במצב של אי ספיקת כליות, נטילת התוסף משפרת את פעילות רקמת תאי הנפרונים בכליה (צינוריות המסננות את הדם מפסולת ומווסתות את הפרשת המלחים והמים). ככל הנראה העלאת האנרגיה של כל אחד מתאים אלה מחזקת את פעילותם של הנפרונים ובכך משפר את תפקודה של הכליה.

כמו-כן כתוצאה מהפחתה ברמות ה-Q10 בגוף, מופיעים אצל אנשים הנוטלים סטאטינים תופעות לוואי אופייניות, המתבטאות בכאבי שרירים ובחולשה. תופעות לוואי אלה מתפוגגות לחלוטין עם נטילת תוספת קו-אנזים Q10. בעקבות מחקרים אלה יצא משרד הבריאות האמריקני בהמלצה לרואי המשפחה והקרדיולוגים לשלב נטילת תוספת קו-אנזים Q10 עם נטילת הסטאטינים.

 

מתי כדאי לקחת:

מומלץ ליטול עם הארוחות. מאחר והקואנזים מעלה רמת האנרגיה והערנות, אין לנטלו לפני השינה מחשש לפגיעה באיכותה.

 

מינון:

קו-אנזים Q10 החל להסתמן כתוסף מבטיח כבר בשלהי שנות ה-80 ומאז עולים מינוני השימוש בו בהתמדה. פעם הסתפקו בהמלצה לנטילה של 30 מ"ג ליום, אך בהדרגה עלו ההמלצות בספרות המקצועית ל-60 מ"ג ו-100 מ"ג.

 

כמרבית נוגדי החמצון, גם קו-אנזים Q10 פועל כמדלל. יחד עם זאת, לא קיים כל דיווח רפואי על נטילה משולבת של אספירין במינון נמוך ושל קו-אנזים Q10. יש לכך חשיבות רבה במיוחד לאור העובדה שמרבית האנשים הנוטלים אספירין זקוקים לתוספת קו-אנזים Q10, בגלל מחלות רקע משותפות.

 

 

 

שלחו לי מבצעים והטבות