אם מערסלת את תינוקה. משחר האנושות ההזנה הראשונה של בני האדם עוד מהתקופה הקדמונית הנה הנקה. הפעולה המחברת בין אם לתינוקה. ההזנה הכי בריאה המקשרת בין האם פיזית ונפשית, מאז ומעולם.

ולדות היונקים ניזונים באמצעות ההנקה אשר מייחדת אותם משאר בעלי החיים. ההנקה מהווה את אחד הגורמים החשובים ביותר בהתפתחות ובהתנהגות. היא אינסטינקטיבית ומתרחשת באופן טבעי מעצמה. כל ולד מיומו הראשון יודע איך לינוק באופן טבעי. חלב האם עשיר במרכיבי מזון חיוניים, המותאמת למערכת העיכול של תינוק בן יומו ומספקת לו את כל הצרכים החיוניים לו כדי לגדול.

ידוע שההנקה זה הדבר הכי נכון וטבעי לתינוק. ידוע גם כי התינוקות כבר מתאמנים על רפלקס המציצה ורפלקס הבליעה כבר במהלך ההיריון. אבל מתי אמא מתאמנת? איך אמא יודעת שההנקה מוצלחת? קבלו כמה טיפים חשובים ביותר להנקה מוצלחת:

כאשר פיו של התינוק פעור וידיו מופשלות זה הסימן הכי ברור שהוא מוכן לינוק. אל תחכי לבכי או מצוקה אחרת על מנת להניק מכיוון שהבכי הוא סימן מאוחר לרעב.

יש להקפיד על הצמדה טובה של התינוק לשד, כאשר הגוף והראש בקו ישר ויש לתמוך בכל אורך הגוף והצוואר.

יש להצמיד בזהירות ובמהירות כך שהשפה התחתונה תיגע ראשונה בשד ורק לאחר מכן השפה העליונה. בהצמדה טובה נראה כי השפה התחתונה מסתירה את העטרה והשפה העליונה נראית כנשענת על הפטמה עצמה.

שגרת הנקה וזמני הנקה בסיסיים

תינוקות רכים צריכים לאכול 12-8 פעמים ב-24 שעות. ברגע שתתרגלי לעניין, רוב ההאכלות אורכות כ-20 דקות, אולם בימים ובשבועות הראשונים, הן עשויות לארוך אפילו שעה. כשהתינוק יגדל, הזמן שלוקח לו לאכול יפחת, וכך גם מספר ההאכלות.

השגרה הבסיסית משתנה לעיתים קרובות, לפי התינוק. יש תינוקות שניזונים משד אחד, עושים הפסקה להחלפת חיתול, ואז מסיימים בשד השני. אחרים זקוקים להחלפת חיתול קודם, ואז מבקשים לינוק משני השדיים. יש תינוקות שניזונים משד אחד בלבד. אם את משתמשת בטכניקת ההצמדה בהובלת התינוק, תוכלי לכוון את התינוק בעדינות לשד מסוים. כמו כן, תוכלי להניח אותו קרוב לאחד השדיים ולתת לו להיצמד לבד.

טיפים להנקה נכונה

חוסר הבטחון לגבי האם התינוק שלי ינק מספיק זמן משותף להרבה נשים ולכן את לא לבד בתחושה הזו. הספק האם התינוק שבע משותף לכולן. ישנם כמה סימנים המעידים כי התינוק ינק באופן מספק-

היעדר כאב
תינוק יונק כאשר הפטמה עמוקה בפיו, עד לאזור שבין החיך הקשה והרך. במידה שתיכנס מעט מדי פטמה לפה של התינוק, תגרום הלשון לחיכוך בקצה הפטמה – והחיכוך הזה יכאב וייצור פצעים.

זה נורמלי שתהיה לך קצת רגישות בתקופה הראשונה של ההנקה, אבל כאב של ממש המלווה בפציעה מסמנים שהפטמה לא ממוקמת נכון בפה של התינוק. במקרה שכזה, זה לא רק יכאב – אלא גם לא יצליח לעבור מספיק חלב. עלייך לנתק את הפה של התינוק מהפטמה בעדינות על־ידי הכנסת זרת לפינה של הפה ושבירה של הוואקום.

מומלץ לחבר את התינוק לשד כבר כאשר הוא מראה סימני חיפוש ראשונים לפני הבכי של הרעב 

תחושה של מלאות בשדיים 
את לא צריכה לחכות לתחושה שהשדיים מרגישות לך מלאות על מנת להניק. החלב יווצר כל זמן שהתינוק יונק, בערך 12-24 פעמים ביממה.

במידה והשד מלא מידי ולתינוק קשה להתחבר, נסי לסחוט קצת את השד מהחלב על מנת שתוכלי לחבר בקלות יותר את התינוק להנקה 

אין מינימום או מקסימום זמן להנקה. הדינמיקה תילמד ע"י שניכם עם הזמן. ישנם תינוקות שמסיימים בטווח של עשר דקות את ההנקה וישנם תינוקות שלוקח להם הרבה יותר זמן מזה אפילו יותר משעה – שעתיים.

 

 

יחד עם זאת, אם תינוק קטן נרדם על השד אחרי כמה מציצות, ייתכן שהוא לא מכניס לפה מספיק חלב. ניתן להעיר אותו בעדינות על־ידי הורדת החולצה או המכנסיים, והשכבתו על החזה החשוף של האם.

קושי 

על קושי בהנקה נכתב וסופר רבות. לא תמיד האידאל הניבט מהתמונות או מהחלום שלך על הנקה מושלמת מתקיים על ההתחלה. ישנן התחלות קשות יותר והנקה שפוצעת לעיתים, כואבת ואינה מושלמת כמו שחלמת. גודש או דלקת בשדיים, זהו מצב שבו השדיים מתמלאים בחלב שהצטבר בקצב מהיר מאוד לאחר שלושה או ארבעה ימים מהלידה, והתינוק לא מסוגל לינוק כמויות גדולות כל כך של חלב. הגודש גורם לאדמומיות השדיים, לחמימות האזור, לכאבים ולנפיחות בשדיים, מה שמקשה על התינוק לתפוס את הפטמה ולינוק. דלקת בשד גורמת לתחושת נוקשות וכאב. גם חום הגוף של האם יכול לעלות ולעיתים האם המניקה תידרש ליטול אנטיביוטיקה – במצבים אלו חשוב מאוד לא להפסיק להניק על מנת לא ליצור גודש שיחמיר את הדלקת. גורמים נוספים לקושי יכולים להיות פטמות סדוקות הנובעים מתפיסה לא נכונה של התינוק בשד. בנוסף גם תינוק עצבני מכאבי בטן או עייפות יכול להקשות על ההנקה.

היום יש הרבה יועצות הנקה גם בבתי החולים, בטיפות חלב, וכאלה שמגיעות על הבית. מאוד מומלץ להתייעץ עם יועצת הנקה הרבה לפני שחשים סבל, ישר עם הקושי הראשון על מנת לסגל לעצמך ולתינוקך שיגרת הנקה מזינה ומהנה לאורך זמן.

המלצות להעשרת חלב 

אם מניקה מייצרת בין 800 ל- 900 מ"ל חלב ליום, המכיל 330 מ"ג סידן בליטר חלב. יצור חלב בכמות כזו דורשת שימוש באנרגיה נוספת של לפחות 700 קלוריות ליום. לכן מאוד חשוב להקפיד על תזונה נכונה ומתאימה, איכותית ומזינה לאם שמשפיע באופן ישיר על איכות החלב. כמות החלב תלויה בצורה משמעותית בכמות האוכל שהאם צורכת וכמות המים שהיא שותה. האוכל שהאם המניקה צורכת אינו רק ממלא את צרכיה המוגברים של האם לאחר הלידה, אלא גם מאפשר לה לייצר חלב. אם התזונה אינה מספקת, הגוף ידאג שחלב האם יהיה תקין, אך החסר יבוא לידי ביטוי בגופה של האם. תינוק שנולד יקבל כמעט 1000 קלוריות ביום מחלב אם!

יש להימנע מעישון ניקוטין ומאלכוהול !

סידן הוא מינרל שצריך בכמות גבוהה. נשים רבות, שאוכלות תזונה לא מאוזנת, מגיעות לחוסר סידן בגוף לאחר הנקה. בחלב ומוצרי חלב, בקטניות, אצות ודגנים מלאים יש אומנם סידן, אך לא בכמות מספקת. לכן מאוד מומלץ ליטול תוסף תזונה של סידן.

את החלב אפשר להעשיר על ידי שתיית תה סירפד ולקיחת תוסף תזונה של חילבה. החילבה נמצאת בדירוג גבוה בקרב המזונות שכל אישה צריכה לאכול במהלך חודשי ההנקה, ומחקרים הראו עלייה של יותר מ-500% בייצור החלב במהלך 24-72 שעות לאחר צריכת החילבה. הסיבה לכך היא האחוז הגבוה של תרכובת בשם דיוסגנין בגרגרים, אשר התגלתה כבעלת מאפיינים המזכירים את האסטרוגן. 

מורינגה מכילה כמויות משמעתיות של ויטמינים A,B,C, סידן ברזל וחלבון, 90 ערכים תזונתיים, 46 נוגדני חמצון מסוגים שונים וכ-36 תרכובות בעלי סגולות נוגדות דלקות ונוגדות תאים סרטניים. המורינגה מהווה מקור מזין ביותר של כלורופיל ואומגה 3. כמו כן היא מכילה 18 חומצות אמינו ובכך מהווה חלבון מלא. המורינגה הוא אחד התוספים המומלצים לנשים מניקות עקב יכולתו בהעשרת חלב האם.

 

הלידה היא נס חיים ואושר גדול.

הזנת התינוק בחלב אם הינה המומלצת ביותר. נשמח מאוד לייעץ לך בנושא העשרת החלב על ידי צוות היועצים שלנו.

שיהיה הרבה מזל טוב, הצלחה והנאה בהנקה ובגידול תינוקך, הרבה נחת.